Sözlük Hakkında


Osmanlıca Dilinin Önemi

Bir milleti millet yapan değerlerin en başında o milletin kullandığı dil ve alfabe gelmektedir. Osmanlıca dili hem Arapça hem de Farsça'dan harmanlanarak özgün bir dil olarak geliştirilmiştir. Dünyaya hükmetmiş Osmanlı İmparatorluğu ile gelecek arasındaki köprüyü kuran dil Osmanlı dilidir. Bizler genç bir ekip olarak Osmanlı dilinin değerini önemseyerek bu sözlüğü kurmuş bulunmaktayız.

Nasıl Başladık?

2013 senesinde başladığımız kelime arşivleme çalışmamızı 2018 senesinde tamamlayarak sanal bir veritabanı oluşturduk. Tamamen gönüllü olarak yaptığımız bu çalışmadaki amacımız, Osmanlıca diline önem verenlerin dijital ortamda bir Osmanlıca sözlük kaynağının bulunmasıydı. 2014 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Osmanlıca dersinin liselerde zorunlu olması kararının verilmesi, bizim bu çalışmayı yapma isteğimizi daha da güçlendirdi. Sonuç olarak; bu arşivi tamamlayarak, tamamen ücretsiz olarak siz değerli ziyaretçilerimizin hizmetine açmış bulunmaktayız.

Sözlük Arşivi Nasıl İşliyor?

Arşivimizde 58.000'den fazla Osmanlıca kelime bulunup, her bir kelimenin bir veya birden fazla Türkçe anlamı bulunmaktadır. Sitemizde Türkçe anlamlarını öğrenmek istediğiniz Osmanlıca kelimeyi aratarak istediğiniz sonucu bulabilir veya Türkçe anlamında geçen bir kelimeyi aratarak, eşleştiği Osmanlıca kelimeleri sonuç ekranında görebilirsiniz.